tarihin izinde sonsuzluğu arayan kral antiochos

DİYARBAKIR ADIYAMAN KAHTA

Hasanpaşa Hanı, Ulu Cami, Dört Ayaklı Minare, Deliller Hanı, Ergani, Çayönü
Hilar Mağaraları, On Gözlü Köprü, Ata Köşkü, Siverek, Nissibi Köprüsü, Kahta
Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüsü, Yazılı Kaya, Nemrut Dağı
05 - 07 Haziran, 10 - 12 Temmuz, 25 - 27 Eylül, 09 - 11 Ekim

Arkeoloji Bir Tutkudur

2020 1. Gün:

Saat 23.30’da istasyon meydanında buluşma ve 23.45’de Gaziantep - Şanlıurfa yol güzergâhından Diyarbakır’a hareket ediyoruz.                                                                                      

2020 2. Gün:

Sabah 06.30 sularında Diyarbakır’a varış. 07.00 sularında Hasanpaşa Hanında alacağımız meşhur yöresel kahvaltımız sonrasında kentin önemli kültür hazinesi Ulu Cami’yi gezmek üzere yürüyüşümüze başlıyoruz. Romalılar döneminde Jüpiter tapınağı olarak kullanılan bir pagan mabedi iken, Hristiyan Kilisesi haline getirilen ve kentin Müslümanlarca alınması sonrasında Emevii Camii (Şam) benzeri bir düzenleme ile camiye çevrilen Ulu Camii bugün İslamiyet tarihinde 5 mukaddes camiden bir tanesi olarak kabul edilmekte.  Şadırvanı, Güneş Saati, yüzlerce yıl ötesinden tüm inançları üzerinde taşıyan duvarları ile avlusunda zamanı durduracağınız bu yapıyı gezdikten sonra Diyarbakır Surları içinde yer alan tarihi sokaklarda yürüyüşümüze devam ediyoruz. Dört Ayaklı Minare, Deliller Hanı, Surp Gragos Ermeni Kilisesi, Dengbej Evi, Diyarbakır Surları, Bakırcılar Çarşısı göreceğimiz eserlerin bazıları olup son olarak Bakırcılar Çarşısını da gezdikten sonra ekstra öğle yemeğimizi almak üzere devam ediyoruz. Meşhur Kaburga Dolmasını da tadabileceğimiz yemek molamızın ardından otobüsümüz ile Ergani’ye gidiyoruz. Diyarbakır’a 1 saat uzaklıkta yer alan ve Dicle Nehri yakınında kurulmuş Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Çayönü Neolitik Yerleşim alanına gidiyoruz. İlk yerleşim izlerinin M.Ö 10200 yıl öncesine uzandığı bu tarih hazinesi kazı alanını gezdikten sonra Hilar Mağaralarını gezmek üzere buradan ayrılıyoruz. M.Ö 7500 yıllarından izler taşıyan ve ihtişamı ile görenleri hayrete düşüren bu kalıntıları da gördükten sonra Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Yaklaşık 1 saatlik yolculuk sonrası Tarihi On Gözlü Köprü ’ye geliyoruz. Mervaniler döneminde yaptırılan ve Dicle Nehri üzerinde yer alan Köprünün yanı başında Diyarbakır Surlarına nazır yorgunluk kahvelerinizi içebilirsiniz.  Günün sonunda konaklayacağımız 4* Otele hareket ediyoruz. Odalarımıza yerleşmemizin ardından dinlenme molası. Akşam saat 19.30 sularında yemeğimizi almak üzere Ata Köşkü’ne hareket ediyoruz. Yerel eğlence (sıra gecesi) eşliğinde alacağımız akşam yemeğimizin ardından otele dönüş ve geceleme.

2020 3. Gün:

Günaydın… Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltımızın ardından saat 09.30’da otelden çıkış işlemlerimizi yapıp Kâhta’ya hareket ediyoruz. Siverek üzeri Atatürk Barajının can verdiği toprakları ve barajın üzerinde yer alan Nissibi Köprüsünü geçerek 2,5 saatlik yolculuk ile Kâhta’ya geliyoruz. Burada bizi bekleyen minibüslerimiz ile bu sefer de Kral Antiochos’un ülkesi Kommagene Krallığının izlerini sürmeye başlıyoruz. İlk olarak Cendere Köprüsü’ne geliyoruz. Romalı İmparator Septimus Severus döneminde yaptırılan Köprüyü gördükten sonra Karakuş Tümülüsü’ne geliyoruz. Kommagene Krallık Ailesi kadınlarına ait yığma taşlar ile üzeri kapanan mezarlık anıtının hakkında bilgi aldıktan sonra Arsemeia Kabartması’na gidiyoruz. Kommagene Krallığının yönetim merkezi konumunda olan ve Kral Antiochos’un Zeus’un oğlu Herkül ile tokalaşmasını sahne alan kabartma ve yüzlerce metre dehlizin üzerindeki Grekçe yazıtı gördükten sonra Nemrut Dağı zirvesine çıkıyoruz. Patika yürüyüşü ile Kral I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek ve ülkesinin kudretini simgelemek adına yaptırdığı anıtsal mezar ve etrafındaki tanrı heykellerini göreceğimiz terasları, Sunak ve Aslanlı horoskopu göreceğiz. Günümüzü binlerce yıl ötesinden aydınlatan eserleri yerinde gördükten sonra inişe geçip Kâhta’da ki otobüsümüz ile buluşuyoruz.  Otobüsümüze yerleşmemizin ardından Gölbaşı, Pazarcık, Osmaniye yol güzergâhını kullanarak Adana’ya hareket ediyoruz. Gece 23.30 - 24.00 suları Adana’ya varış ve turumuzun sonu. Bir başka turda buluşmak dileği ile…
Tarih Açıklama
25.09.2020
09.10.2020
NAKİT & K.K TEK ÇEKİM K.K 3 TAKSİT K.K 6 TAKSİT
KİŞİ BAŞI 590TL 615TL 630TL
0-2 YAŞ ÇOCUK(2 YETİŞKİNLE AYNI ODADA) 90TL 90TL 90TL
3-6 YAŞ ÇOCUK(2 YETİŞKİNLE AYNI ODADA) 390TL 410TL 420TL
7-11 YAŞ ÇOCUK(2 YETİŞKİNLE AYNI ODADA) 490TL 515TL 530TL
TEK KİŞİ KONAKLAMA FARKI 150TL 615TL 170TL

FİYATLARIMIZ İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİBAŞI KONAKLAMA FİYATLARIDIR. KİŞİ TEK KALMAK İSTERSE OTEL SEÇİMİNE GÖRE TEK KİŞİLİK KONAKLAMA FARKINI TUR ÜCRETİNE EKLEMEK ZORUNDADIR. TAKSİK SEÇENEKLERİ WORLD - AXESS - MAXİMUM BONUS BANKA KARTLARINA YAPILMAKTADIR. 3 YAŞ ALTI ÇOCUK KOLTUK ALMAZSA SADECE 90 TL SİGORTA ÖDER.

TUR ÖNCESİ ÖDEME ALINMAMIŞ HİÇ BİR REZERVASYON TARAFIMIZCA KESİN SAYILMAMAKTADIR

Önemli Not

Turumuz Arkeoloji özel turlarımızdan olup, kişi sayısına göre araç tipi değişiklik gösterecektir. Koltuklarımız numaralı olup ödeme esnasında makbuzunuza yazılacaktır. Kayıt esnasında vereceğiniz eksik bilgi dolayısı ile sigorta kapsamı dışında kalmanız sizin sorumluluğunuzdadır.

Uyarı

Turun gidişatını ve amacını engelleyici kötü hava, yol gibi olumsuz durumlarda rehber programı yeniden düzenleme hakkına sahiptir. Geziye çıkmadan önce mutlaka MÜZE KART www.muzekart.com edinin. Gün içerisindeki gezilerimiz yürüyüş ağırlıklı olacağı için rahat kıyafetler tercih etmeniz önerilir.

Tur Adı Diyarbakır Çayönü Hilar Mağaraları Nemrut Dağı Kahta
Tur Tarihi 25.09.2020
Gezilecek Yerler Diyarbakır, Kahta, Hasanpaşa Hanı, Ulu Cami, Dört Ayaklı Minare, Deliller Hanı, Ergani, Çayönü Hilar Mağaraları, On Gözlü Köprü, Ata Köşkü, Siverek, Nissibi Köprüsü, Kahta Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüsü, Yazılı Kaya, Nemrut Dağı
Geceleme 1 Gece 2 Gün
Ulaşım Otobüs
Kalkış Noktaları Adana, Tarsus
Kişi Başı 590 TL
Bu Tura Neden Gitmeliyim ? Karanlık mağara duvarlarına çizilen küçük resimlerden, devasa anıtlara... Bugünün sırrı dününde saklı... Haydi durma keşfet...

BU TURU PAYLAŞ

KOLTUK SEÇ

BU TURU SATIN AL