AVRUPAİ KENT ESKİŞEHİR’DE 1 GÜN

Denizi olmayan ama plaj ve kumsala sahip şehir desek biraz aklınız karışabilir ama Eskişehir’de her an her şeyle karşılaşabilirsiniz. Haydi, hep beraber sanat kokan caddeleri, cumbalı konakları ve çi börek kokan sakakları ile sizleri büyüleyecek kentte kısa bir yürüyüş yapmaya ne dersiniz?

Odun Pazarı’nın, rengârenk evlerinin arasından geçerek Taşhan’ı göreceksiniz. Bölgede çıkarılan Lüle Taşından yapılan göz alıcı sanat eseri değerinde olan ürünlerin bulunduğu Han’da çay keyfi yapabilirsiniz.
Taşhan’ın mistik havasından ayrılıp adeta Osmanlı döneminde yaşayan sokaklarda ilerlerken kendinizi Cam Eserler Müzesinin önünde bulacaksınız. Çamur ve Cam işlemeciliği bir nevi, Anadolu’da doğmuştur. Anadolu’nun el emeği göz nuru işçiliği, şık tasarım ve çağdaş sunumlarla Eskişehir Cam Eserleri Müzesi’nde camın işlenmesine dair tüm aşamaları zevkle izleyeceksiniz.
Cam Eserleri Müzesinden çıkınca birkaç adım sonra Türkiye’nin ilk Balmumu Heykeller Müzesi’ni görüyoruz. Türkiye’nin yine ilk Balmumu Heykeller Müzesi olan müzeye girdiğimiz ilk andan itibaren, bambaşka bir atmosfere geçiyoruz. İlk olarak tarihe damga vuran Türk büyüklerinin olduğu salonu görüyoruz. Sırasıyla ülkemiz ve dünya sanatçıları ve liderlerinin heykellerini ve son olarak, Türkiye’nin siyasi liderlerinin olduğu salonu görerek çıkıyoruz.
Artık yorulduk ve acıktık. Eskişehir’e özgü lezzetleri tadabiliriz. Çi Börek, Haşhaşlı Çörek, Balaban Köfte ve Çerkezlere özgü yemeklerin tadına bakabiliriz. Lezzetli yemeklerin arkasından Nuga Helvası ile damaklarımız tatlanacak.
Karnımız doyduğuna ve yorgunluğumuz geçtiğine göre, birazda Gondol Turu yapmaya ne dersiniz? Yanlış duymadınız Gondol Turu…  Porsuk Çayının ıslah edilmesi ve temizlenmesinin ardından Gondol Turları ve Tekne Turları buraya gelen turistlerin mutlaka yaptıkları etkinliklerden bir tanesi haline geldi.
Bizde Gondol turumuzu yapıp o keyfi yaşadıktan sonra dolu dolu geçirdiğimiz günümüzün tadını ve yorgunluğunu çıkarmak için Sazova Parkına gidiyoruz. Fantastik mimariye sahip evler, şatolar ve heykellerin yer aldığı Sazova Parkında çocuklar gibi eğleneceksiniz.
Adı eski ama kendisi yepyeni olan Eskişehir’e mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz.