‘’AMAZON KRALİÇESİ SİNOPE’’

‘’ Sinop’u keşfetmek için çok sebebiniz var’’
Türkiye’nin en kuzeyinde, Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz arasında, ‘’Gölge etme başka ihsan istemem’’ sözüyle, Büyük İskender’i bile kendisine hayran bırakan ünlü filozof Diyojen’in küçük ama tarihi ve şirin bir sahil kentidir. Söylenceye göre dünyada güneşin denizden doğup yine denizden battığı sadece 11 şehirden bir tanesidir. Tunç çağından beri yerleşimin hiç kesilmediği şehir günümüz gezginlerine adeta açık büfe tarih ve doğal güzellikler sunumu yapmakta.
Sinop Kapalı Cezaevi,
Sinop denince akla ilk olarak 1997 yılına kadar kullanılan Sinop Cezaevi gelir.  Sabahattin Ali’nin ‘’Aldırma Gönül Aldırma’’ başta olmak üzere günümüzde hala dilimizden düşmeyen birçok şiiri yazdığı cezaevine, Necip Fazıl Kısakürek ve Refik Halid Karay gibi ünlü isimlerinde yolları düşmüştür. Günümüzde müze olarak ziyaret edilen cezaevinin sessiz koğuşlarındaki hüznü duyacaksınız.
Hamsaroz / Hamsilos Koyu
Türkiye’de ki fiyort oluşumlarına örnek olarak gösterilen Hamsilos Koyu ya da bölgedekilerin söylemiyle Hamsaroz bugünlerde buraya yapılması düşünülen nükleer santral yüzünden gezenlerin yüzünde buruk bir ifade bırakıyor. Buzul Aşındırması sonucu oluşmuş ve Dünya’ da kendiliğinden oluşan tek koy özelliğini taşımaktadır.
İnceburun
Ülkemizin en kuzey noktası olan ve katılaşmış lav tabakalarının üzerinde yükselen İnceburun’da 1863 yılından beri kullanılan bir fener göreceksiniz. Fenerin kurulduğu günden beri aynı aile tarafından bakımı ve işletimi yapılmakta.
Erfelek Şelaleleri
DSİ’nin baraj yapımı sırasında 1997 yılında keşfedilen 28 şelalenin oluşturduğu muhteşem doğada yürüyüş yapmak yılın tüm stres ve yorgunluğunu atmanıza yetecektir. Yorulduğunuz anda Kır kahveleri ve küçük büfeler yürüyüşünüze tatlı molalar katacaktır.
Sinop Kalesi
M.Ö 7. yy da dış saldırılara karşı yapılmış kalenin surları sürekli restore edilerek genişletilmiştir. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılarda kaleyi sürekli onararak kullanmışlardır. Şehrin adeta simgesi konumunda olan kaleyi gezdikten sonra demli bir Karadeniz çayı tüm yorgunluğunuzu alacaktır.
 
Ne Yenir? Ne Alınır?
Sinopluların ‘’Kulaklı Hamur’’ diye adlandırdığı cevizli veya peynirli mantılarını mutlaka tadın.
  • El yapımı tekne maketlerinden mutlaka alın.