‘’ADANA’DA HEYECANLANDIRAN MOZAİK KEŞFİ’’

Bir zamanlar Adana’nın yolları taştan, şimdi ise aşktan… Denizin sıfır noktasında, üç yıl önce bulunan aşk tanrısı Eros  mozaiği,  Aşkın yolu Adana’dan geçer dedirtti.
Adana’nın Yumurtalık ilçesinde arka kısmı balık kuyruğu olan ve at üstünde balık avlayan Eros figürlü mozaik bulundu. Yarısı balık yarısı at olan hayvana mitolojide ‘Hippocampus’ adı verilir.
Yaklaşık 2 yıl önce ilçede yapılan kazılarda çıkarılan 36 metrekarelik, aşk tanrıçası Eros’u tasvir eden figürlere rastlanılmıştı. Eros mozaiklerinin, antik Roma döneminde zengin bir tüccara ait olduğu tahmin ediliyor.
Bu mozaiğin önemi, dünyada eşi benzerinin olmamasıdır. Bu güne kadar keşfedilen en büyük Eros mozaiği olması Adana’ya yeni bir marka değeri katacak ve Adana’yı, Dünya turizminde üst seviyelere taşıyacak. Sadece bir mozaikle mi? Demeyin. Hemen yanı başımızdaki Gaziantep turizmine Çingene Kızı Mozaiğinin etkilerine sadece bir göz atın.

Henüz dünya da tek olma özelliği taşıyan mozaiğin şaşırtıcı sevinci sürerken, Eros mozaiklerinin ikincisi yine Adana’da bulundu.

Yumurtalık Ören Mahallesi’nde üç yıl önce varlığı fark edilen mozaik kalıntılarının bulunduğu bölgede 6 metrekare civarında yine Eros’u simgeleyen ve at üstünde balık avlayan Eros figürü tasvir edilmiş ikinci mozaik bulundu.

Eros’un Yunan mitolojisindeki yeri?

Antik mitolojide aşk tanrısıdır. Doğurganlık tanrısı olarak da kabul edilir. İnsanlığın devamı için gerekli olan üremenin mitolojideki karşılığıdır. Eros, yay ve okla insanları birbirine âşık eden kanatlı bir aşk tanrısıdır. Mitolojik tanrılar arasında da en şımarık tanrı olarak betimlenir.

Eros mozaiği Adana'nın Yeni Müzesinde Sergileniyor...